Prečo a kedy stierkovať?

10.03.2020

Ak má vaša stena množstvo vrstiev starých farieb, ktoré potrebujete oškrabať, pravdepodobne sa tiež nevyhnete stierkovaniu. Stena zbavená starých náterov sa premení na povrch s nerovnosťami a škaredým vzhľadom, ktorý nezakryjú ani tri vrstvy interiérovej farby. Vtedy prichádza na rad stierkovanie. Postupov ako stierkovať je mnoho a každý majster má určite ten svoj overený.


Základom pekného a príjemného bývania sú detaily, ku ktorým patria aj hladké steny bez prasklín. Na stierkovanie zväčša prichádza reč pri starších bytoch a rodinných domoch, ktoré majú nerovné, popraskané steny s množstvom starých náterov. V tomto prípade je potrebné pred maľovaním starý náter odstrániť a povrch vyrovnať. Práve vtedy na rad príde stierkovanie, ktoré premení vaše steny na krásny rovný povrch bez nedokonalostí.

Na stierkovanie je potrebná trpezlivosť a zmysel pre detail.Kľúčový je výber správneho náradia a materiálov na stierkovanie. Netreba zabúdať ani na dodržanie pracovného postupu. Prejdite si s nami možnosti stierkovania stien. Či už si steny budete stierkovať sami svojpomocne alebo si zavoláte šikovných majstrov, budete mať predstavu o materiáloch alebo o pracovnom postupe stierkovania.

Ako začať so stierkovaním?

Najčastejšie sa so stierkovaním stretávame pri starších stenách, ktoré si už čo to prežili. Steny majú za sebou množstvo náterov rôznymi farbami a bývajú otlčené či s prasklinami. Vtedy je vhodné steny prestierkovať. So stierkovaním sa však stretávame aj pri novostavbách ak steny chceme mať hladké alebo štruktúrované a pôvodný podklad alebo štruktúra omietky nespĺňa naše požiadavky.


Hladké alebo štruktúrované steny?

Každá zo stierok má svoje výhody i špecifiká:

  • Hladké steny - ak budú na stenách použité napríklad tapety, nálepky na stenu, tabuľové fólie alebo budú namaľované dekoratívnou lazúrou, je vhodné voliť stierky, ktorých výsledný povrch bude hladký. Taktiež sa hladký povrch stien volí do väčšiny minimalisticky a moderne pôsobiacich interiérov, kde hladký povrch nenarúša dizajn interiéru.
  • Štruktúrované steny - na stierkach so štruktúrou či už jemnejšou alebo hrubšou vynikne menej odrenín alebo rýh, ktoré sa v každom interiéri časom vyskytnú. Na rozdiel od hladkých sa volia často do rustikálnejších interiérov, kde je ideálne nechať štruktúru vyniknúť.


Vytvorte si domov po akom túžite. V prípade otázok môžete kontaktovať naše Telefonícké poradenstvo kde vám radi odpovedia na ďalšie otázky ohľadom stierkovania vašich stien.